Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 128 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 128 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 128 Cevapları Pasifik Yayınları

OKUMA METNİ

Nobel Ödüllü İlk Türk Bilim İnsanı Aziz Sancar

“Başarılı olmak için hem çok çalışmak hem de çok okumak gerekir. ” Mardin’de çiftçilikle uğraşan orta gelirli bir ailenin sekiz çocuğu, anne ve babalarının çocuklarını okutma isteğini ve çabalarını boşa çıkarmadı. İçlerinden birinin bilim yolundaki yolculuğu Nobel Kimya Ödülü’ne kadar ulaştı. Aziz Sancar ilk ve ortaöğrenimi, ilkokul ikinci sınıf hariç, Savur’da tamamladı. Savur’da lise olmaması nedeniyle liseyi Mardin’de okudu. Üniversite eğitimi zamanı geldiğinde Sancar’ın aklında kimyacı olmak vardı. Arkadaşlarının “Tıp sınavına da girelim.” demesi Sancar’ın kimya ile buluşmasını sadece bir süreliğine ertelemiş oldu. Hem kimya hem de tıp sınavını kazanan Aziz Sancar, arkadaşlarının “Beraber hareket edelim.” önerisini kabul ederek İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. İkinci sınıftayken DNA ile tanıştı. DNA’nın önemini fark etti ve bu konuda araştırma yapmaya karar verdi. Tıp okuduktan sonra hekimlik yapmadan araştırma yapmaya gitmek istemeyen Aziz Sancar, Savur’un Sürgücü Beldesi’ne gidip sağlık ocağı hekimliği yaptı. İki yıl hekimlikten sonra biyokimya eğitimi almak için TÜBİTAK bursuyla önce Johns Hopkins Enstitüsüne gitti. Ancak sadece Fransızca biliyordu. Tercüman aracılığıyla derdini anlatmaya çalışıyordu.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 128 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap