Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 126 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 126 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 126 Cevapları Pasifik Yayınları

HİDROJEN BAĞI

Bir molekülde H atomu F, O veya N gibi elektronegatifli yüksek bir atoma bağlıysa molekülde beklenilenin üzerinde bir kutuplaşma söz konusu olur. Flor (F), oksijen (O), azot (N) element atomlarının elektronegatiflik değerlerinin çok yüksek ve atom çaplarının küçük olması, bu atomların hidrojenle kovalent bağ oluşturduklarında bağ elektronlarını kendilerine doğru daha fazla çekmesine neden olur. Böylece elektronlarını sanki kaybetmiş gibi görünen hidrojen atomu, bu atomlarla bağ oluştururken bir proton (pozitif yüklü tanecik) gibi davranır ve komşu moleküllerdeki elektron çiftlerine güçlü bir elektrostatik çekim uygular. Bu elektrostatik çekim hidrojen bağı olarak adlandırılır.

Hidrojen bağı, genellikle kesikli çizgi (- – -) ile gösterilir. Bu bağ, kimyasal bağ (güçlü etkileşim) değildir. Ancak zayıf etkileşimlerin en güçlüsü hidrojen bağıdır. Hidrojen bağı HF, H2O, NH3 moleküllerinden başka; alkollerin, karboksilik asitlerin, aminlerin, amidlerin, amino asitlerin molekülleri arasında da oluşur. Hidrojen bağları, aynı maddenin molekülleri arasında oluşabildiği gibi farklı maddelerin molekülleri arasında da oluşabilir

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 126 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap