Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 125 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 125 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 125 Cevapları Pasifik Yayınları

Bu şekilde indüklenmiş dipollerin 8+ ve 8- kutuplarının birbirini çekmesiyle apolar moleküller ya da asal gaz atomları arasında zayıf etkileşim oluşur. Böylece apolar moleküller ya da asal gaz atomları katı ve sıvı hâlde bir arada durur. Bu zayıf etkileşim London kuvvetleri (indüklenmiş dipol-indüklenmiş dipol) olarak adlandırılır.

London kuvvetlerinde apolar molekülün ya da asal gaz atomunun anlık dipolü, çevre apolar molekülü ya da asal gaz atomunu da indükleyerek dipol oluşturur. İndüklenmeyi, saçımıza sürterek elektriklediğimiz bir tarağın kâğıdı çekmesine benzetebiliriz. Tarak kâğıda yaklaştırılınca onun zıt yükle yüklenmesini (indüklenmesini) sağlar. Böylece kâğıt, yüklü tarak tarafından çekilir. London kuvvetleri zayıf etkileşimler içinde en zayıf olanıdır. Çünkü indüklenmiş dipoller arasındaki çekim kuvveti anlık olarak oluşur. London kuvvetleri, molekül kütlesi (moleküldeki toplam elektron sayısı) arttıkça artar. Bunun sonucunda maddenin kaynama sıcaklığı da yükselir.

Teorik olarak London kuvvetleri polar, apolar tüm moleküller arasında oluşabilir. Ancak apolar molekülleri ve asal gaz atomlarını bir arada tutan tek kuvvet London kuvvetidir. Başka bir deyişle London kuvvetleri hem polar hem de apolar moleküllerde görülür. Ancak bu kuvvetler, etkilerini belirgin olarak apolar moleküllerde ve asal gazlarda gösterir.

Dipol-İndüklenmiş Dipol Etkileşimleri

Balıklar ve bazı su canlıları, yaşamları için gerekli oksijeni sudan alır. Oksijen suda az da olsa çözünür. Peki; molekülleri apolar olan oksijen, molekülleri polar olan suda nasıl çözünür? Oksijen molekülleri, su moleküllerine yaklaşınca polar olan su moleküllerinin etkisiyle indüklenmiş dipol özellik kazanır. Bu indüklenmiş oksijen molekülleriyle suyun dipol molekülleri etkileşerek oksijenin suda çözünmesi gerçekleşir (Şekil 3.4.6). Su molekülleri ile oksijen molekülleri arasında dipol-indüklenmiş dipol etkileşimleri söz konusudur. Peki apolar bir molekül ile iyon etkileşebilir mi?

İyon-İndüklenmiş Dipol Etkileşimleri

Karbon tetraklorür (CCI4), molekülleri apolar sıvı bir maddedir. Bu sıvı içerisine tuz (NaCI) atıldığında çok az da olsa çözünme gerçekleşir. Bu, karbon tetraklorürün tuzla etkileşimi sırasında oluşan geçici (indüklenmiş) dipol molekülleri ile tuzun iyonları arasındaki elektrostatik çekim kuvvetinin (etkileşimin) sonucudur.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 125 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap