Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 124 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 124 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 124 Cevapları Pasifik Yayınları

Herhangi bir elektriksel alanda polar bir molekülün kısmi negatif yüklü ucu pozitif kutba, kısmi pozitif yüklü ucu ise negatif kutba yönelir. Dipol-dipol etkileşimleri sıcaklıktan etkilenir. Yüksek sıcaklıkta moleküllerin kinetik enerjileri artar, tanecikler birbirinden uzaklaşır ve dipol-dipol etkileşimleri azalır. Enerji yeterli ise etkileşim yok olur. Bir moleküldeki dipol, anlık değişmiyorsa kalıcıdır. Başka bir deyişle bir molekülde kalıcı kısmi pozitif ve kalıcı kısmi negatif yükler oluşursa bu molekül kalıcı dipole sahip moleküldür.

İyon-Dipol Etkileşimleri

İyonik bir bileşikteki iyonlar ile polar bir bileşiğin dipol molekülleri arasındaki etkileşimlere (çekim kuvvetlerine) iyon-dipol etkileşimleri denir. Ortamdaki katyonlar, dipolün (polar molekülün) negatif yüklü kutbu; anyonlar ise dipolün pozitif yüklü kutbu ile Şekil 3.4.4’te görüldüğü gibi birbirlerini çeker. Yemek tuzunun (NaCl) su içerisinde çözünmesi olayında iyon-dipol etkileşimleri oluşur . İyonik bağın kuvveti arttıkça iyonik yapılı maddelerin sudaki çözünürlüğü azalır.

London Kuvvetleri

H2, O2, N2, CH4, BH3, CG4 vb. moleküller, apolar moleküllere örnek verilebilir. Apolar moleküllerde ve asal gaz atomlarında kutuplaşma (dipol) olmadığına göre bu maddelerin katı ve sıvı hâllerinde taneciklerini bir arada tutan kuvvet nasıl oluşur? Elektrostatik kuvvet yok mudur?
Bir asal gaz atomu ya da apolar bir molekül birbirlerine yaklaştırıldığında apolar molekül ya da asal gaz atomunun üzerinde bulunan elektron bulutu, diğer asal gaz atomunun ya da apolar molekülün elektron bulutunu etkileyebilir. Bunun sonucunda anlık 8+ ve ö- kutup (dipol) oluşur. Anlık dipol, diğer bir molekülü etkileyerek onun da anlık dipol özellik kazanmasına neden olur. Bu yeni dipol moleküle indük- lenmiş dipol denir

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 124 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap