Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 123 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 123 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 123 Cevapları Pasifik Yayınları

VAN DER WAALS KUVVETLERİ

Van der Waals kuvvetleri, hidrojen bağı dışındaki zayıf etkileşimlerin genel adıdır. Gazlarda moleküller arası etkileşimleri araştıran Hollandalı fizikçi Johannes Diderik van der Waals (Yohan Diderik van der Vals) onuruna bu adla anılır.  Dipol-dipol, iyon-dipol etkileşimleri ve London kuvvetleri; van der Waals kuvvetleri başlığı altında incelenir. Bu etkileşimler ve London kuvveti kimyasal bağ değildir. Zayıf etkileşimlerdir. Moleküller birbirine ne kadar yakınsa bu etkileşimler o kadar etkindir. Moleküller birbirinden uzaklaşırsa etkileşim azalır.

Van der Waals kuvvetleri nasıl oluşur?

  • Cevap: Farklı moleküllerde, polar ve kovalent olarak bağlı atomlar arasında gerçekleşirler. Bu zayıf çekimlerden bazıları, elektronlar çekirdek etrafında hareket ettiklerinde oluşan geçici kısmi yüklerden kaynaklanır. Bu moleküller arası zayıf etkileşimler biyolojik sistemlerde önemlidir.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 123 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap