Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 118 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 118 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 118 Cevapları Pasifik Yayınları

İyonik bir katı, darbe aldığında küçük parçalara ayrılırken bir bakır parçasına aynı kuvvetle vurduğumuzda bakırın sadece şekli değişir. Metaller bir dereceye kadar, parçalanmadan tel ve levha hâline getirilebilir. Bildiğiniz gibi metaller elektriği iletir. Metaller neden levha hâline getirilebilir? Neden elektriği iletir? Bu soruları yanıtlayabilmek için metallerin bağ yapısını incelemek gerekir. Metal atomlarının iyonlaşma enerjileri düşüktür. Örneğin bir metal olan sodyumun iyonlaşma enerjisi 495 kJ/mol olduğu hâlde aynı periyottaki ametal olan klorun iyonlaşma enerjisi 1251 kJ/mol’dür. Metallerin iyonlaşma enerjilerinin düşük olması, metal atomlarının son katmanlarındaki elektronlarını (değerlik elektronlarını) zayıf kuvvetle çektiğini gösterir. Bu elektronlar, metal örgü (metalik kristal) içinde serbestçe dolaşabilir. Bütün örgü içindeki değerlik elektronlarının bu hareketleri bir “elektron bulutu” (elektron denizi) oluşturur. Değerlik elektronlarını kaybetmiş atomlar ise pozitif yüklü iyonları oluşturmuştur. Pozitif yüklü metal iyonlarıyla negatif yüklü elektron denizi arasındaki çekim kuvveti metal bağı veya metalik bağ olarak adlandırılır. Bu bağ, metal atomlarını bir arada tutar. Metalik örgü içinde, pozitif metal iyonlarının yeri sabittir. Başka bir deyişle bu iyonlar, yer değiştirme hareketi yapmaz. Değerlik elektronları ise metal örgü içinde serbestçe dolaşır.

Elektron denizindeki hareketli elektronlar, metallerin elektrik akımını ve ısıyı iletmelerini sağlar. Metalik bağ, eksi (-) yüklü elektron denizi içerisinde artı (+) yüklü metal atomlarının yer aldığı bir bütündür.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 118 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap