Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 114 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 114 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 114 Cevapları Pasifik Yayınları

Amonyak Molekülü (NH3)

Azotun (N) son katmanında 5 elektronu vardır. Bunlardan üç tanesi tektir. Azot, bu üç tek elektronunu kullanarak üç bağ yapabilir. Hidrojenin ise bir bağ yaptığını biliyorsunuz. Öyleyse molekülün yapısı Şekil 3.3.12’deki gibi olur. NH3 molekülünde elektron yoğunluğu dengeli dağılmamıştır. Azot atomu tarafı kısmi negatif, hidrojen tarafı ise pozitiftir. Bu nedenle molekül polardır.

Metan Molekülü (CH4)

Karbonun (C) son katmanında 4 elektronu vardır. Karbon, bu 4 elektronu kullanarak bağ yapabilir. Hidrojenin ise son katmanındaki 1 elektronu kullanarak bağ yapabilir. Molekül oluşurken hidrojenlerden her biri atomundaki 1 elektronu, karbonun 1 elektronu ile ortak kullanır. Böylece karbon ve hidrojenler arasında bağ oluşur. Metan molekülde atomlar herhangi bir elektron yük yoğunluğu oluşmayacak şekilde konumlanmıştır. Bu nedenle C – H bağı polar olduğu hâlde molekül, apolardır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 114 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap