Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 111 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 111 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 111 Cevapları Pasifik Yayınları

Elektronegatifli, ip çeken farklı insanlar olarak düşünebiliriz. İpi daha güçlü çeken kişiyi daha elektronegatif atom olarak modelleyebiliriz. Periyodik sistemde elektronegatif atomlar hangileridir? 2. Ünite’den de bildiğiniz gibi periyodik sistemde, periyot boyunca soldan sağa doğru gidildikçe element atomlarının elektronegatiflikleri artar. Aynı grupta yukarı doğru gidildikçe element atomlarının elektronegatifli artar

Bu bilgiler ışığında ametallerin (C ve H dâhil) elektronegatiflik sırasını;
F > O > Cl > N > Br > S > C > I > P > H şeklinde vermek mümkündür.

Bir kovalent bağda ortak kullanılan elektronlar, iki atom tarafından eşit kuvvetle çekiliyorsa başka bir deyişle elektron yük yoğunluğu dağılımı eşit olan, kutuplaşma olmayan bu tür bağlara apolar (kutupsuz) kovalent bağ denir. Apolar kovalent bağ oluşturan iki atomun elektronegatiflik (EN) farkı sıfırdır. Atomları apolar kovalent bağ ile bağlı moleküllere Cl2, Br2, I2, O2, N2 ve H2 örnek verilebilir. Bu moleküller aynı atomlardan oluştuğu için atomları bağ elektronlarını eşit kuvvetle çeker. Bu nedenle moleküllerde bir elektriksel kutuplanma görülmez. Böyle moleküllere apolar (kutupsuz) moleküller denir. Şimdi, yukarıda verdiğimiz örnekteki moleküllerde apolar bağın oluşumunu ve molekülün apolar durumunu Lewis sembolleri kullanarak açıklayalım.

Hidrojen Molekülü (H2)

H atomunda bir elektron vardır. Dolayısıyla bu bir elektronu başka bir hidrojen atomuyla ortak kullanarak bağ yapar. Böylece H2 molekülü oluşur

Klor Molekülü (Cl2)

İki klor atomu arasında iki atomun tek elektronları ortak kullanılarak Cl2 molekülü oluşur

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 111 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap