Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 106 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 106 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 106 Cevapları Pasifik Yayınları

Bileşik Formüllerinin Genel Yazım Kuralları
a) Bileşiği oluşturan element atomları sembollerle gösterilir.
b) Bileşikteki element atomlarının birbirlerine sayıca oranını (veya moleküldeki atom sayılarını) ifade eden rakamlar, alt indis olarak sembolün sağ altına yazılır.
c) Bu rakamlar 1 ise alt indisle gösterilmez.

1 azot (N) atomuna karşı 3 hidrojen (H) atomu içeren bileşiğin formülü NH3; 1 karbon (C) atomuna karşı 2 oksijen (O) atomu içeren bileşiğin formülü CO2 şeklinde yazılır. Bileşikler oluşurken atomlar iyonik ya da kovalent bağla bağlanır. İyonik ve kovalent bileşikler için adlandırma kuralları farklıdır. Bu nedenle adlandırması yapılacak bileşiğin iyonik mi, kovalent mi olduğu bilinmelidir. Genellikle iyonik bileşiklerde ametal atomu elektron alarak anyon, metal atomu elektron vererek katyon oluşturur. Ametaller arasında oluşan bileşiklerde ise ametal atomları elektronları ortaklaşa kullanarak kovalent bağ ile bağlanır.

İyonik Bileşiklerin Formülleri

İyonik bileşikler iyonlardan (katyon ve anyondan) oluşmuştur. Bileşikler nötr olduğu için katyon ve anyonun yükleri toplamı, sıfır olmalıdır. Bu nedenle bileşik formülü yazılırken kaç tane anyona karşı kaç tane katyon olacağı (ya da tersi) yük toplamının sıfır olması dikkate alınarak belirlenir. Örneğin Na+ katyonu ile Cl- anyonundan oluşan bileşiğin formülü, NaCl olarak yazılır. Çünkü 1 + yüke (katyon), 1- yük (anyon) vardır. İki yükün toplamı sıfırdır. Ca2+ katyonu ile Cl- anyonundan oluşan bileşiğin formülü ise CaCl2 olur. Çünkü Ca2+ katyonunu nötrleştirecek yük 2- dir. Bir Cl2 anyonunun yükü 1- olduğuna göre bu anyondan iki tane gerekir. Bu nedenle bir katyona karşılık iki anyon olduğu, bileşik formülünde element sembolünün sağ altında indis olarak yazılıp gösterilir. Formül yazımında dikkat edeceğiniz diğer bir nokta, önce katyonun sonra anyonun yazılmasıdır.

  • CevapBu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 106 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap