Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 105 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 105 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 105 Cevapları Pasifik Yayınları

Buna göre iyonik bileşikler moleküllerden oluşmamıştır. İyonik bileşiklerin yapısal birimleri (iyonlar, anyon ve katyon) ile molekül kavramı karıştırılmamalıdır. Molekül yapılı bileşiklerde ise en küçük birim iyon değil moleküldür. Molekül birimi erime, buharlaştırma vb. fiziksel etkilerle aynı kalır. Bir molekül yapılı bileşikte fiziksel etkilerle ancak moleküller arasındaki zayıf etkileşimler kopar. Örneğin su, H2O moleküllerinden oluşmuştur. Sıvı, katı ya da gaz hâlinde H2O birimleri (molekül) değişmez. H2O formülü bir moleküldeki atomların sayısını verir. İyonik bileşikler oda şartlarında genellikle katı hâlde bulunur. Sert ve kırılgan bir özelliğe sahiptir. İyonik bileşikler, katı hâldeyken elektrik akımını iletmez fakat sıvı hâlde ve sulu çözeltilerinde iyonlarına ayrıştığı için elektrik akımını iletir.

İyonik bağlı bileşiklerin erime noktaları genellikle yüksektir. Örneğin NaCl’ün erime sıcaklığı 801°C’tur. Bu, iyonların oluşturduğu elektrostatik kuvvetleri kırmak için büyük miktarda enerji verilmesi gerektiğini gösterir. İyonik bir bileşiğin erime noktası ne kadar yüksekse iyonik bağı o kadar sağlam olarak nitelendirilir. Örneğin Mg2’in erime sıcaklığı 2850°C’tur. Mg2’de iyon yükü Mg2+ ve O2- olduğu için NaCl’e göre iyonik bağ daha sağlamdır. İyonik bileşiklerin büyük çoğunluğu suda çözünür. İyonik bileşiklerin kristal yapısı darbeyle bozulur

  • CevapBu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 105 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap