Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 104 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 104 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 104 Cevapları Pasifik Yayınları

Sodyum ve klor elementleri etkileştiğinde sodyum atomu klor atomuna elektron verir ve böylece her iki atom da iyona dönüşür. Oluşan iyonlar, pozitif ve negatif yüklü olduğundan birbirlerini çekerek bir arada durur. Bu şekilde zıt yüklü iyonların elektrostatik çekimiyle oluşan bağ iyonik bağ olarak adlandırılır.

Sodyum ve klor atomları arasında iyonik bağın oluşumu, Lewis sembollerini kullanarak aşağıdaki gibi gösterilir.

İyonik bağ yaparak oluşan bileşiklere iyonik yapılı bileşikler denir. Metallerle ametaller iyonik bağlı bileşikler oluşturur. Şimdi de MgO bileşiğinde iyonik bağın oluşumunu inceleyelim: Magnezyum atomu iki elektronunu oksijen atomuna vererek Mg2+ iyonuna, oksijen de bu elektronları alarak O2- iyonuna dönüşür. Mg2+ ile O2- iyonları birbirini çekerek MgO bileşiğini oluşturur. Element atomlarının Lewis sembolleri kullanılarak Mg ile O arasındaki iyonik bağının oluşumu ve MgO’in Lewis yapısı,

Kendimizi Deneyelim

9F ile 12Mg’un nasıl bağ yapacağını ve bu bağ sonucu oluşan bileşiğin formülünü gösteriniz.

  • Cevap:

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 104 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap