Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 98 Cevapları Anadol Yayıncılık

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 98 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 98 Cevapları Anadol Yayıncılık

Asitlerin ve Bazların pH Kâğıdı Kullanılarak Tanınması

Çözeltilerin asitlik ya da bazlık derecelerini ifade etmek için pH kavramı kullanılır. Çözeltilerin pH derecesine göre asit ya da baz olup olmadığı anlaşılabilir. Örneğin, 25°C’ta pH değeri 7’den küçük olan maddeler asit, büyük olan maddeler bazdır.
Çözeltilerin pH değerlerini pratik olarak belirlemek için pH kâğıtları oluşturulmuştur. pH kâğıdı, farklı pH değerlerinde farklı renkler veren maddelerle kaplanarak veya bu çözeltilere emdirilerek oluşturulan kâğıtlardır (Resim 3.1.3).

pH kâğıtlarının pH değerlerine göre verdiği renkleri içeren bir renk cetveli vardır. Çözeltilerin pH değerine bakılacağı zaman ilk önce pH kâğıdı çözeltiye daldırılır. Sonrasında pH kâğıdında oluşan renk, cetveldeki aynı renkle eşleştirilir ve buna göre çözeltinin pH değeri belirlenir. pH değerine göre de çözeltinin asit ya da baz olduğu tespit edilmiş olur.

Günlük hayatta hangi asitleri ya da bazları kullanıyoruz?

Günlük hayatta kullandığımız bazı maddeler asit ya da baz özelliği göstermektedir. Örneğin, sirke (Resim 3.1.4), limon suyu ve tuz ruhu (hidroklorik asit) asidik; çamaşır suyu, lavabo açıcı (sodyum hidroksit) bazik; sofra tuzu (sodyum klorür) ise nötr maddedir. Bu maddelerin asidik, bazik ya da nötr olduğunu pH kâğıdı kullanarak Etkinlik 3.1.2’de ispatlayalım.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Anadol Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 98 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap