Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları Anadol Yayıncılık

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 84 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları Anadol Yayıncılık

Kristallendirme

Sıvı içinde katı maddelerin çözünmesiyle oluşan karışımları bileşenlerine ayırmak için uygulanan yöntemlerden biri kristallendirme- dir. Bu yöntemde katı maddenin çözünürlüğünün sıcaklıkla değişmesine bağlı olarak ayırma gerçekleştirilir. Bunun için karışıma ısıtma ve soğutma işlemi uygulanır. Eğer katının çözünürlüğü, sıcaklıkla doğru orantılı olarak değişiyorsa karışım soğutulur (Resim 2.2.7). Katı, sıcaklıkla doğru orantılı olarak çözündüğü için bu soğutma işlemi sonunda çözünürlüğü azalır ve çözeltiyi terk eder. Bu olaya kristallenme, uygulanan işleme ise kristallendirme adı verilir.

Katının çözünürlüğü, sıcaklıkla ters orantılı olarak değişiyorsa kristallendirme için ısıtma işlemi uygulanır. Bu durumda, katının çözünürlüğü azalır ve katı kristallenerek çözeltiden ayrılır.
Kristallendirme işlemi, çözünürlükleri birbirinden farklı olan katıların oluşturduğu katı-katı karışımlara da uygulanır. Bu durumda uygulanan işleme ayrımsal kristallendirme adı verilir. Bu yöntemde karışım, içerdiği katıların çözünebildiği bir ortak sıvı içinde çözülür. Çözünme işlemi bittikten sonra kristallenmenin gerçekleşmesi için ısıtma ya da soğutma işlemi uygulanır. Eğer karışımdaki katılardan biri endotermik diğeri ekzotermik çözünüyorsa bu sıcaklık değişimine bağlı olarak katılardan sadece biri kristallenerek ayrılır. Örneğin, çözelti ısıtılırsa sadece ekzotermik çözünen katı kristallenir.

Katı maddelerin ikisi de endotermik ya da ekzotermik çözünüyorsa çözünürlüğü daha düşük olan, ilk olarak kristallenerek karışımdan ayrılır fakat bu katıyla birlikte çok az da olsa diğer katı da kristallenir. Bu durumda karışımdaki katıların tamamen saf olarak elde edilmesi mümkün değildir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Anadol Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 84 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap