Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 83 Cevapları Anadol Yayıncılık

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 83 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 83 Cevapları Anadol Yayıncılık

Çözünürlük Farkına Göre Uygulanan Ayırma yöntemleri

Özütleme (Ekstraksiyon)

Bir sıvı karışımda bulunan katı ya da sıvı maddenin bir çözücü ile karışımdan ayrıştırılması işlemine özütleme (ekstraksiyon) denir. Bu işlemde kullanılacak çözücü madde, karışımdan ayırmak istediğimiz maddeyi çözen fakat diğerlerini çözmeyen bir madde olmalıdır. Bu amaçla su, bazı alkol ve eterler, aseton, karbon tetraklorür gibi çözücüler yaygın olarak kullanılmaktadır. Özütleme işlemi sıvı-sıvı ya da sıvı-katı karışımlara uygulanır. Sıvı- sıvı karışımlara özütleme işlemi uygulanırken karışıma, ayrılması istenen maddeyi çözen fakat diğer bileşenlerle heterojen bir karışım oluşturan bir çözücü katılır ve oluşan karışım ayırma hunisine konur. Belli bir süre beklenip sıvı fazların ayrılması sağlandıktan sonra musluk açılıp ayrıştırma işlemi gerçekleştirilir. Daha sonra, ayırmak istediğimiz maddenin çözücüyle oluşturduğu karışım, maddelerin özelliklerine bağlı olarak uygun bir yöntemle (örneğin, ayrımsal damıtma) birbirinden ayrılır.

Sıvı-katı karışımlar için uygulanan özütleme işleminde yine karışımdaki istenilen maddeyi çözen, diğerlerini çözmeyen bir çözücü kullanılır. Madde, karışımdan özütlendikten sonra uygun bir yöntemle çözücüden ayrıştırılır. Özütleme yöntemiyle ayrılan karışımlara şeker pancarı, çay, yağlı tohumlar gibi bitkiler örnek verilebilir. Şeker pancarından şekerin elde edilmesinde çözücü olarak su kullanılır. Su içinde kaynatılan şeker pancarının içindeki şeker, çözünerek suya geçer. Benzer şekilde çayın demlenmesinde de özütleme gerçekleşmektedir. Demlenme sırasında çay yaprağındaki suda çözünen maddeler suya geçer (Resim 2.2.6).

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Anadol Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 83 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap