Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları Anadol Yayıncılık

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 82 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları Anadol Yayıncılık

Ayrımsal damıtma işleminde ilk olarak ısıtıcı açılır. Karışım ısındıkça buhar oluşmaya başlar ve oluşan buhar ilk önce damıtma kolonuna gider. Buharın bir kısmı, damıtma kolonunda soğuyup yoğuşarak sıvılaşır ve geri döner. Bu aşamada kaynama noktası daha büyük olan sıvıların buharı daha çok yoğuşarak sıvı hâle geçer. Yoğuşmadan kalan buhar soğutucuya geçerek soğur ve sıvı hâle geçerek toplama kabında toplanır. Toplama kabında ilk olarak kaynama noktası en düşük olan sıvı toplanır fakat sıvılar her sıcaklıkta buharlaştığı için bu sıvıyla birlikte diğer sıvılar da -çok az da olsa- toplama kabına geçer.
Isıtılan karışımda kaynama durduğunda kaynama noktası en düşük olan sıvı tamamen karışımdan ayrılmış demektir. Daha sonra kaynama noktaları sırasına göre sıvı maddeler sırasıyla kaynamaya ve karışımdan ayrılmaya devam eder.

Etkinlik 2.2.4 – Sıvılardan Oluşan Homojen Karışımların Bileşenlerine Ayrılması

Etkinliğin Amacı

Sıvılardan oluşan homojen karışımların ayrımsal damıtma yöntemiyle bileşenlerine ayrılmasını öğrenmek.

Araç ve Gereç

Saf su, etil alkol, soğutucu, damıtma kolonu, damıtma balonu, termometre, bunzen beki, beherglas, lastik hortum, iki delikli lastik tıpa.

Etkinliğin Uygulanışı

1. Şekil 2.2.6’ya göre ayrımsal damıtma düzeneğini kurunuz.
2. Damıtma balonuna alkol-su karışımını koyunuz.
3. Musluğu açarak su akışını sağlayınız.
4. Damıtma balonunu ısıtmaya başlayınız.
5. Kaynama olayını takip ediniz ve kaynama bittiğinde ısıtıcıyı kapatınız.

Değerlendirme

1. Karışımda ilk kaynayan madde hangisidir?

  • Cevap: İlk kaynayanetil alkol oldu.

2. Toplama kabında ilk olarak hangi sıvı toplanmıştır?

  • Cevap: Toplama kabında ilk olarak etil alkol toplandı.

3. Toplama kabındaki madde saf mıdır? Nedenini açıklayınız.

  • Cevap: Toplama kabındaki madde %100 saf değildir çünkü su ve alkolün kaynama noktaları arasındaki fark 20 santigrat derece olduğundan etil alkolün hepsi buharlaşıp soğutulana kadar bir miktar suda buharlaşmıştır. Bu sebeple %100 saf değildir. Ancak ısı kontrollü bir düzenek kursaydık %100 saf bir madde elde edebilirdik.

10. Sınıf Anadol Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 82 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap