Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 79 Cevapları Anadol Yayıncılık

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 79 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 79 Cevapları Anadol Yayıncılık

… belirgin derecede farklıysa ayırma işleminde, yoğunluğu bu katilardan birinin yoğunluğundan büyük, diğerinin yoğunluğundan küçük olan bir sıvı kullanılır. Karışım bu sıvıya atıldığında yoğunluğu, sıvının yoğunluğundan büyük olan katı dibe batarken küçük olan katı, sıvının üzerinde yüzer.

Yüzdürme yöntemi madencilikte kullanılan bir yöntemdir. Madenlerden çıkarılan cevherlerin pek çoğu çıkarıldığı hâliyle saf değildir. Çünkü bu cevherlerin üzerinde başka mineraller de bulunmaktadır. Cevherin saflaştırılması için bu maddelerin uzaklaştırılması gerekir. Bunun için uygulanan yöntemlerden biri yüzdürme işlemidir. Yüzdürme işlemine başlanırken ilk olarak cevher küçük parçalara kadar öğütülür ve tesislerdeki büyük kaplara konur. Kaplar doldurulduktan sonra kaplara basınçlı su (veya başka bir sıvı) verilir. Basınçlı su belli bir süre kaplardan geçirilir ve bunun etkisiyle cevher, üzerindeki yabancı maddelerden ayrılarak sıvının yüzeyinde ya da kabın dibinde birikir (Şekil 2.2.4). İşlemin sonunda cevher, bulunduğu yerden toplanır.

Etkinlik 2.2.3 – Sıvılardan Oluşan Heterojen Karışımların Bileşenlerine Ayrılması

Etkinliğin Amacı

Sıvılardan oluşan heterojen karışımların ayırma hunisiyle bileşenlerine ayrılmasını öğrenmek.

Araç ve Gereç

Ayırma hunisi, beherglas, su-sıvı yağ.

Etkinliğin Uygulanışı

1. Beherglasa su ve sıvı yağ koyup karıştırınız.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Anadol Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 79 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap