Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 71 Cevapları Anadol Yayıncılık

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 71 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 71 Cevapları Anadol Yayıncılık

Derişim donma noktasına nasıl etki eder?

Su içinde uçucu olmayan katı maddelerin çözünmesi sonucu su molekülleri arasındaki etkileşimin gücü değişir ve su daha zor donacak hâle gelir. Yani su içinde uçucu olmayan katı maddeler çözündüğünde suyun donma noktası düşer. Dolayısıyla suyun katılarla oluşturduğu çözeltilerde çözünen maddenin oranı arttıkça çözeltinin donma noktası düşer. Çözüneni katı olan sulu çözeltilerde derişim arttıkça donma noktası düşer.

Deniz seviyesinde bulunan saf su içinde bir miktar sofra tuzu çözdüğümüzü düşünelim. Bu durumda suyun donma noktası 0°C’tan düşük olur. Öyleyse suyun donması zorlaşır. Suda gerçekleşen bu duruma göre kışın buzlanma tehlikesi olduğu durumlarda kara yollarında tuzlama çalışması yapılır (Resim 2.1.6). Yola dökülen tuz, yerdeki su içinde çözünerek suyun donma noktasının düşmesini sağlar. Böylece suyun donma noktası, hava sıcaklığının altında kalır ve donma olayı gerçekleşmez.

Kışları donma tehlikesi olan yerlerden biri de otomobillerin radyatörleridir. Radyatörlerde bulunan su, hava sıcaklığı 0°C’un altına düştüğü zamanlarda donar. Radyatör suyunun donması, otomobilde önemli hasarlara neden olur. Bu yüzden radyatör suyuna antifriz katılır. Antifriz adını verdiğimiz madde etilen glikol içeren bir sıvıdır. Antifriz, su içinde çözünerek suyun donma noktasını düşürür ve böylece suyun donmasını zorlaştırır.

Karayollarında ve taşıtlarda buzlanmaya karşı alınan önlemlerin olumlu ve olumsuz etkileri hakkında araştırma yapınız ve elde ettiğiniz bilgilere göre sınıf içinde arkadaşlarınızla tartışınız. Sınıf içi tartışmalarda karşınızdakini dinlemek ve görgü kurallarına uygun davranmak tartışmanın verimliliğini artıracaktır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Anadol Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 71 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap