Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 69 Cevapları Anadol Yayıncılık

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 69 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 69 Cevapları Anadol Yayıncılık

ppm
Bazı çözeltilerde çözünmüş madde miktarı çok düşüktür. Bu tür çözeltilerin derişimlerini kütlece ya da hacimce yüzde derişim olarak ifade etmek istediğimizde karşımıza çok küçük değerler çıkar. Bu tür çözeltilerin derişimlerini ifade etmek için ppm kullanılır. Bir milyon gram çözeltideki çözünen maddenin gram cinsinden kütlesi ppm derişimi olarak adlandırılır.

Çözelti derişimlerini günlük hayatta nerelerde kullanırız?
Günlük hayatta kullandığımız çeşme suyu, şekerli su, kolonya gibi pek çok madde çözelti hâlindedir. Bunlardan bazılarının derişimi çok yüksekken bazılarının çok düşüktür. Belki de her gün kullandığımız bu maddelerden çoğunun derişimine hiç dikkat etmemişizdir. Örneğin, kaçımız kolonyaların etiketindeki 80° yazısına dikkat etmiştir? Bu sayı kolonyanın derecesini ifade eder. 80° kolonyada hacimce %80 alkol bulunur.

Bazı ilaçların ambalajlarında ilacın içindeki etken maddenin yüzde derişimi belirtilmektedir. Özellikle pek çoğumuzun küçük yaşlarda kullandığı serum fizyolojik kütlece %0,85-0,90 oranında NaCl içermektedir. Bu değer serum fizyolojik ambalajlarında yazmaktadır (Resim 2.1.4). Deniz suyunun ise ortalama olarak kütlece %3,5’i tuzdur. Tabi ki bu ortalama bir değerdir ve dünyadaki denizlerin tuz oranları birbirinden farklıdır.

Oksijenli su olarak bildiğimiz madde ise hidrojen peroksitin (H2O2) %3’lük çözeltisidir. İyi bir dezenfektan madde olan tentürdiyot, iyot ve sodyum iyodürün (ya da potasyum iyodürün) alkoldeki çözeltisidir. Bu karışımda yaklaşık olarak kütlece %2 iyot, %2,5 sodyum iyodür (ya da potasyum iyodür) bulunur.

Bilelim
ppm, İngilizce “milyonda bir kısım” anlamına gelen, parts per million (parts pör milyın) ifadesinin kısaltmasıdır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Anadol Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap