Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 61 Cevapları Anadol Yayıncılık

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 61 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 61 Cevapları Anadol Yayıncılık

Ci2H22Oh formülüne sahip olan çay şekeri, polar moleküllerden oluştuğu için polar yapıdaki su içinde iyi çözünür. Çay şekerinin çözünmesinde iyonlaşma olmaz, şeker moleküler olarak çözünür.
Polar yapıya sahip olan su ve asetik asit molekülleri arasında etkin olarak hem hidrojen bağı hem de dipol-dipol etkileşimleri bulunur. Bu yüzden su ve asetik asit birbiri içinde iyi çözünür (Şekil 2.1.2).

Gaz maddeler birbiri içinde olabildiği gibi su içinde de çözünebilmektedir. Gaz molekülleri arasındaki etkileşimler katı ve sıvılardakine göre çok zayıf olduğu için gaz moleküllerinin birbirinden serbest duruma gelmeleri ve çözünebilme yetenekleri katı ve sıvılardan farklılık gösterir. Örneğin, apolar moleküllere sahip olan gazların sudaki çözünürlüğü, polar yapılı moleküllere sahip olan gazlarınkinden daha düşüktür. Çünkü polar yapılı olan suda polar yapılı maddeler daha iyi çözünür.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Anadol Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 61 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap