Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 59 Cevapları Anadol Yayıncılık

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 59 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 59 Cevapları Anadol Yayıncılık

Gaz maddeler içinde katı ya da sıvı maddelerin dağılmasıyla oluşan heterojen karışımlara aerosol adı verilir. Aerosollere; duman, spreyler, deodorantlar, sisli hava, tozlu hava (Resim 2.1.1) gibi örnekler verilebilir.

Bazı karışımlardaki bileşenlerden hangisinin dağıtan, hangisinin dağılan faz olduğu belli olmaz. Böyle dağıtan ve dağılan fazı belli olmayan karışımlar adi karışım olarak adlandırılır. Adi karışımlara kum- çakıl taşı, tuz-şeker ya da demir tozu- kükürt tozu karışımları örnek olarak verilebilir. Karışımlar, bileşenlerinin fiziksel hâline göre sınıflandırılabildiği gibi dağılan fazın tanecik boyutuna göre de sınıflandırı- labilmektedir.

Bir maddenin başka bir madde içinde yaklaşık 1-1000 nm boyutlarındaki tanecikler hâlinde dağılmasıyla oluşan heterojen karışımlara kolloid denir. Kolloidlerde dağılan maddeler çok küçük boyutlarda olduğu için bunları mikroskopla görebiliriz.

Kolloidlerde dağıtıcı faz katı, sıvı ya da gaz hâlde olabilir. Örneğin, bir kolloid olan sütte sıvı içinde yağlar heterojen olarak çok küçük boyutlarda dağılmıştır. Kan da bir kolloidtir (Resim 2.1.2). Kandaki katı tanecikleri algılayabiliyor musunuz? Gözle görülemeyecek kadar küçük olduğu için bu katı taneciklerin algılanması mümkün değildir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Anadol Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 59 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap