Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 164 Cevapları Anadol Yayıncılık

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 164 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 164 Cevapları Anadol Yayıncılık

kullanılması uygun değildir. Hem bu nedenlerden hem de yağ israfının önüne geçmek için kızartma yapılacağı zaman kızartmaya yetecek en az miktarda yağ kullanılmalı, kızartma yapıldıktan sonra bu yağ ikinci kez kullanılmamalıdır.

1. Örnek
Ayşe, kimya dersinde yağ türlerini öğrenir ve öğrendikleri çok ilgisini çeker. Çünkü yağsız bir yemek düşünememektedir. Ayşe öğrendiklerini tam kavrayıp kavramadığını anlamak için okul çıkışı markete gider ve burada yağ reyonundaki yağları incelemeye başlar. Yaptığı incelemeler sırasında Ayşe kendisine şu soruları sorar:

1. Vinterize zeytinyağı buzdolabına koyulursa yağda bulanıklaşma görülür mü?
2. Sızma yağ niçin daha pahalıdır?
3. Acaba margarinde mi yoksa mısır özü yağında mı daha çok doymamış yağ asidi bulunur?
4. Tereyağı ve sızma zeytinyağı doğal yağlar mıdır?
Ayşe’nin sorularının cevapları nelerdir?

1. Çözüm

1. Vinterize yağ üretilirken yağın içindeki bulanıklaşmaya neden olabilecek maddeler uzaklaştırılır. Bu yüzden vinterize yağlar buzdolabında bulanıklaşmaz.
2. Sızma yağ, tohumların preslenmesiyle elde edilip ambalajlanır. Diğer sıvı yağlara ise başka işlemler uygulandığı için kaliteleri biraz düşer Bu yüzden sızma yağ daha pahalıdır.
3. Margarin üretilirken sıvı yağ hidrojenlendirilerek doymuş hâle getirilir. Mısır özü yağında ise böyle bir durum yoktur. Sıvı yağlarda doymamış yağ asitleri bulunur. Öyleyse mısır özü yağında daha fazla doymamış yağ asidi bulunur.
4. Tereyağı sütten fiziksel yollarla elde edilir ve tereyağının içine herhangi bir madde katılmaz. Sızma zeytinyağı zeytinin preslenmesiyle elde edilir ve bunun da içine herhangi bir madde katılmaz. Dolayısıyla bu iki yağ türü de doğaldır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Anadol Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 164 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap