Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları Anadol Yayıncılık

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 159 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları Anadol Yayıncılık

Koruyucular, Renklendiriciler ve Tatlandırıcıların Sağlık Üzerindeki Etkileri

Hazır gıdalara katılan koruyucu, renklendirici ve tatlandırıcı maddeler her ne kadar hazır gıdaya iyi özellikler kazandırsa da aşırı tüketimleri sonucu bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Koruyucu olarak genellikle benzoik asit, sorbik asit, propiyonik asit, nitrit, nitrat gibi maddeler kullanılmaktadır. Bu maddelerin vücuda fazla miktarda alınması zamanla kansere neden olabilmektedir. Renklendirici olarak kullanılan maddeler kanser, solunum yolları rahatsızlıkları, tümör oluşumu, hiperaktivite gibi olumsuz durumlar meydana getirebilmektedir. Yapay tatlandırıcı maddeler de kanser, alerji, sindirim sistemi hastalıkları, zehirlenme gibi rahatsızlıklar oluşturabilmektedir.

HAZIR GIDA ETİKETLERİNDEKİ KODLAR NE ANLAMA GELİYOR?

Çikolatadan bisküviye, gazlı içeceklerden pudinge ve et ürünlerine kadar çok farklı çeşitte ve sayıda hazır gıda bulunmaktadır Bunlardan bazıları benzer bazılarıysa farklı katkı maddeleri içerir. Hazır gıdalar için kullanılan katkı maddeleri renklendiriciler, koruyucular, antioksidanlar, emülsiyonlaştırıcılar ve stabilizatörler, asit-baz sağlayıcılar, tatlandırıcılar ve koku vericiler geniş amaçlı kullanılanlar olarak sıralanabilir. Bazı etiketlerde bu katkı maddelerinin adları, bazılarında ise kodları yazılır Çoğumuz bunları görürüz ancak bu kodların hangi tür maddeye ait olduğunu bilmeyiz. Hazır gıdalar için kullanılan katkı maddelerinin kodları aşağıdaki tabloda verilmiştir. Bu kodlardaki E harfi “European” kelimesinin baş harfini, sayının ilk rakamı katkı maddesinin ait olduğu sınıfı, son iki rakam kullanılan katkı maddesinin hangi bileşik olduğunu ifade eder.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Anadol Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 159 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap