Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 154 Cevapları Anadol Yayıncılık

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 154 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 154 Cevapları Anadol Yayıncılık

Günlük hayatımızda pek çoğumuz genellikle yoğun bir tempo içinde bulunuyoruz. Bu yoğun tempo içinde her zaman istediğimiz gibi beslenemeyebiliriz. Bu durumda hazır gıdalar yardımımıza koşar. Bir doğal gıdayı ne kadar zaman bozulmadan koruyabilirsiniz? Çok uzun değil. Oysa hazır gıdalar çok uzun süre saklanabilir Bunlar hep hazır gıdaların faydalı özellikleridir Fakat bunların yanında hazır gıdalar sağlığa zarar da verebilir. Bunun nelere bağlı olduğunu bu bölümümüzde inceleyeceğiz. Bu bölümümüzde ayrıca yenilebilir yağ türlerini de ayrıntısıyla öğreneceğiz.

4.2.1. Hazır Gıdaları seçerken ve Tüketirken Dikkat edilmesi Gerekenler

Birtakım işlemlerden geçirilen, katkı maddeleri içeren gıdalara hazır gıda denir. Hazır gıdalar üretilirken uygulanan işlemler ve kullanılan katkı maddeleri, gıdanın daha uzun ömürlü ve tüketime hazır özelliklerde olmasını sağlar. Bu sayede hazır gıdalar, doğal gıdalara göre daha uzun süre raflarda kalır ve istediğimiz zaman tüketime hazır olur. Bu durum bizim hayatımızı kolaylaştıran bir unsurdur. Fakat bunun yanında -içerdikleri katkı maddelerine bağlı olarak- hazır gıdalar sağlığımızı bozucu etkiler de yapabilir. Hazır gıdaları doğal gıdalardan ayıran katkı maddelerinin özelliklerini ve etkilerini inceleyelim.

Hazırlık

Hazır gıdalar kullanılırken nelere dikkat edilmelidir?

  • Cevap: Ambalajına, tavsiye edilen son kullanım tarihine, içindeki etkin maddelerine (koruyucular, renklendiriciler, emülsiyonlaştırıcılar, tatlandırıcılar) dikkat edilir.

Hazır gıdalarda hangi katkı maddeleri bulunur?

  • Cevap: Aspartam, yüksek fruktozlu mısır şurubu, monosodyum glutamat (MSG), trans yağ, bilumum gıda boyaları, sodyum sülfit, sodyum nitrat/ sodyum nitrit, BHA ve BHT, sülfür dioksit, potasyum bromat.

Yenilebilir yağ türleri nelerdir?

  • Cevap: Yenilebilir yağ türlerinden tereyağı, margarin ve palmiye yağı katı yağ; zeytinyağı, ayçiçeği yağı, balık yağı, kanola yağı, mısır özü yağı ve fındık yağı sıvı yağdır. Tereyağı: Hayvansal kaynaklı bir katı yağ olup sütten elde edilir.

10. Sınıf Anadol Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 154 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap