Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 149 Cevapları Anadol Yayıncılık

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 149 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 149 Cevapları Anadol Yayıncılık

KOZMETİK ÜRÜNLER NELER İÇERİYOR?

Kozmetik ürünler, üretilme amacına bağlı olarak pek çok farklı maddenin bileşiminden oluşur. Bunların başlıcaları boyalar, nemlendiriciler, parfümler, çözücüler ve antimikrobiyal maddelerdir. Boyalar, kozmetik ürünlere renk vermek amacıyla kullanılır. Bunun için azo boyar maddeler, titan dioksit, çinko oksit, demir (III) oksit gibi maddeler kullanılır.

Nemlendiriciler, cildin nemlenmesini sağlayarak kurumasını önlemek amacıyla kullanılır. Nemlendirici madde olarak tokoferol, tokoferol asetat, tokoferol linoat, pantenol, kolajen maddeleri kullanılır. Parfümler, kozmetik ürünün hoş kokmasını sağlamak amacıyla kullanılır. Bunun için benzil asetat, amil sinnamik aldehit, fenilasetaldehit, iyonon gibi maddeler kullanılır.

Çözücüler, kozmetik ürünleri oluşturan bileşenlerin birbiri içinde homojen karışmasını sağlamak amacıyla kullanılır. Çözücü olarak etil alkol, etilen glikol, lauril, stearil, oleil gibi maddeler kullanılır. Antimikrobiyal maddeler, kozmetik ürünlerinde mikroorganizmaların üremesini önlemek amacıyla kullanılır. Benzoik asit ve bu asidin tuzları, salisilik asit ve bu asidin tuzları, alkoller, çinko oksit antimikrobiyal madde olarak kozmetik ürünlerin bileşimine katılır.

Emülsiyonlaştırıcılar, kozmetik ürünü oluşturan karışımdaki hidrofil ve hidrofob maddelerin birbiri içinde dağılmasını sağlar. Koruyucu maddeler, cildi dış etkilerden korumaya yardım eder. Güneş ışığındaki ultraviyole ışınlar ve atmosferdeki bazı zehirli gazlar cilde zarar verebilmektedir. Koruyucu madde olarak, benzofenon ve para amino benzoik asit kullanılabilmektedir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Anadol Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 149 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap