Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 117 Cevapları Anadol Yayıncılık

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 117 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 117 Cevapları Anadol Yayıncılık

Asitler ve bazlar gibi tuzlar da hayatımızda önemli bir yer tutar Tuz denildiğinde aklımıza ilk olarak sofra tuzu gelir ancak bunun dışında çok fazla sayıda tuz bulunmaktadır. Bu bölümümüzde günlük hayatımızda kullandığımız bazı önemli tuzlardan bahsedeceğiz. Böylece sofra tuzuyla birlikte bu önemli tuzların özelliklerini ve kullanım alanlarını öğreneceksiniz.

3.4.1. Tuzların Özellikleri ve Kullanım Alanları

Günlük hayatımızda çoğunlukla tuz kelimesi yemeklere kattığımız tuz için kullanılır. Oysaki yemeklere katılan sofra tuzu dışında çok sayıda tuz vardır. Doğada, denizlerde, bazı göllerde ve hatta bazı mağaralarda bile tuz bulunmaktadır. Bunların yanı sıra istenildiği takdirde asit-baz tepkimeleriyle ya da metallerin asitlerle verdiği tepkimelerle de tuz elde edilir. Her ne formülde olursa olsun tuzların bazı ortak özellikleri vardır.

Tuzların genel özellikleri nelerdir?

Tuzların genel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:
1. İyonik yapılı bileşiklerdir.
2. Erime noktaları yüksektir.
3. Oda koşullarında katı hâlde bulunurlar.
4. Bazılarının sudaki çözünürlüğü yüksek, bazılarınınki düşüktür.
5. Katı hâlde elektrik akımını iletemezler.
6. Sulu çözeltileri ve erimiş hâlleri elektrik akımını iletir.
Tuzlar yukarıda bahsedilen genel özelliklerle birlikte kendilerine özgü özelliklere de sahiptir. Bu özellikler sayesinde farklı alanlarda kullanılabilmektedir.

Hazırlık

• Günlük hayattan hangi tuzları tanıyorsunuz?

  • Cevap: Günlük hayattan sofra tuzu ve kaya tuzunu tanıyorum.

• Tuzların hayatımızdaki önemi ne olabilir?

  • Cevap: Tuz genel olarak yaşamsal önemdedir ve ayrıca tuzluluk insanın temel damak zevklerinden biridir. Hayvan dokuları, bitki dokularından daha fazla miktarda tuz içerir. Tuz en eski ve en yaygın gıda çeşnilerinden biridir ve tuzlayarak saklama gıdaların korunmasında önemli bir yöntemdir.

10. Sınıf Anadol Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 117 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap