Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 115 Cevapları Anadol Yayıncılık

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 115 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 115 Cevapları Anadol Yayıncılık

Derişik asitler ve bazlar cildimize zarar verdiği için bu maddelerle yapacağımız çalışmalarda eldiven giymeliyiz. Eldiven bizi bu zararlı maddelerden koruyacaktır. Kıyafetlerimizi korumak için de önlük giymeliyiz. Hatta giydiğimiz önlüğün düğmeleri mutlaka iliklenmiş olmalıdır. Bu sayede kıyafetlerimizi korumuş oluruz. Asitlerle ve bazlarla çalışırken gerçekleşen etkileşimler sonucu sıçrama meydana gelebilir. Bunun için ilk olarak koruyucu gözlük takmamız ve sonrasında çalışmalarımızı dikkatli bir şekilde gerçekleştirmemiz gerekir. Kezzap (HNO3), tuz ruhu (HCl) gibi kuvvetli asitler bazı evlerde temizlik amaçlı kullanılmaktadır. Bu sakıncalı bir durumdur. Kezzabın evlerde kullanılması hem tesisata hem de insan sağlığına zarar verebilir. Kireçlenmiş su tesisatının kireçten temizlenmesi için asit kullanmak metalden yapılmış tesisata zarar verir. Aynı şekilde paslı yüzeylerin de asitlerle temizlenmesi metal malzemeye zarar verir. Bu yüzden tesisatların ve paslı yüzeylerin temizliğinde uygulanacak yöntem ve malzemelerin doğru seçilmesi gerekir.

Evlerde kullanılan maddelerden biri de lavabo açıcılardır. Lavabo açıcı maddeler kuvvetli bazdır. Bu yüzden lavabo açıcı maddeler kullanılırken çok dikkatli olmak gerekir. Bunları kullanırken mutlaka eldiven giymeliyiz. Aksi durumda kuvvetli baz elimizi tahriş eder. Ayrıca açığa çıkan buharı solumamaya özen göstermeliyiz, çünkü bu maddelerin solunması zehirleyici etki yapmaktadır. Doğru olanı lavabo açıcı maddeleri çok fazla kullanmamaktır. Bunun için lavaboları tı- kayıcı etkenleri mümkün olduğunca en aza indirmeliyiz. Gereğinden fazla lavabo açıcı ya da temizlik maddesi tüketmek sağlığımıza zararlı olabileceği gibi tesisata da zarar verir. Bu maddelerin aşırı tüketilmesi çevre kirliliğinin artmasına da neden olacaktır. Bu yüzden bu maddelerin aşırı tüketiminden kaçınmalıyız. Çünkü doğanın bize verdiklerine karşı adil olup bizim de doğayı korumamız gerekir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Anadol Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 115 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap