Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 113 Cevapları Anadol Yayıncılık

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 113 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 113 Cevapları Anadol Yayıncılık

Bitki örtüsünün asit yağmurlarından zarar görmesi, dolaylı yoldan bu bitkileri yiyen hayvan ve insanlara zarar verir. Asit yağmurlarının tarihî eserlere de zararı vardır. Tarihî eserlerin büyük çoğunluğu mermer ya da benzeri malzemelerden yapılmıştır. Bu malzemeler bazik yapıda olduğu için asit yağmurlarıyla etkileşirler. Bu etkileşimler, zaman içerisinde tarihî eserlerde aşınmaya neden olur (Resim 3.3.5).

Sonuç olarak asit yağmurları tüm canlı yaşamını tehdit etmektedir, diyebiliriz. Bu tehdidi ortadan kaldırmak için toplum olarak daha duyarlı olup asit yağmurlarını oluşturan etkenleri yok etmeye çalışmamız gerekir. Bunun için zararlı gazların havaya salınımının önlenmesi gerekir. Bu hem toplumların öz denetimi hem de ülkelerin duyarlılığı sayesinde gerçekleşir. Çevreye duyarlı olmak hem kendimize hem topluma karşı bir sorumluluğumuz olup vatanseverliğimizin de bir göstergesidir.

Bazların insan sağlığına zararı var mıdır?

Asitlerin olduğu gibi bazların da insan sağlığına zararları olabilmektedir. Özellikle kireç ve kostik, kuvvetli baz olduğu için bu maddelerin deriyle temas etmesi sonucu deride önemli zararlar oluşur. Bu maddeler, deride bulunan yağ ve diğer sıvılarla etkileşip bu sıvıların yok olmasına neden olur. Bu durum hem deriyi tahriş eder hem de derideki saç, tüy gibi maddelerin dökülmesine neden olur.
Kireç ve kostiğin yağ, saç ve deriye etkilerini Etkinlik 3.3.1’de gözlemleyelim.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Anadol Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 113 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap