Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 110 Cevapları Anadol Yayıncılık

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 110 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 110 Cevapları Anadol Yayıncılık

Günlük hayatta pek çok asitle ve bazla karşılaşmaktayız. Asitlerin ve bazların bazı yararlı özellikleri olduğu gibi zararlı özellikleri de bulunmaktadır. Bu yüzden kullandığımız asitlerin ve bazların özelliklerini ve etkilerini çok iyi bilmeli, bunlara göre gerekli önlemleri almalıyız. Bu bölümümüzde asitlerle bazların hem fayda ve zararlarını hem de bu maddelerle çalışılırken alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemlerini öğreneceğiz.

3.3.1. Asitlerin ve Bazların Fayda ve Zararları

Asitlerle ve bazlarla iç içe bir hayat sürüyoruz. Her gün yediğimiz gıdalardan kullandığımız otomobillere, temizlik maddelerine ve hatta ilaçlara kadar pek çok alanda asitlerle ve bazlarla etkileşim içindeyiz.
Meyve ve sebzelerden aldığımız asitlerin hepsinin vücudumuz için farklı yararlı özellikleri vardır. Bu yüzden bu maddeleri içeren meyve sebzelerden yeterli miktarda yenmesi gerekir. Kirler çoğunlukla bazik ortamda daha iyi temizlenir. Bu nedenle kullandığımız temizlik maddelerinin büyük çoğunluğu bazik madde içerir.

Otomobillerde asidin nasıl bir görevi vardır?

Çok önemli bir görevi var. Otomobillerin ateşleme sisteminin çalışması için aküye, akünün çalışması için de aside ihtiyaç vardır. Yani bir anlamda, asit olmadan otomobiller çalışamaz, diyebiliriz.

Hazırlık

• Asitlerin ve bazların faydalı ve zararlı özellikleri nelerdir?

  • Cevap:

Asit ve bazların zararları şu şekildedir

Asitli maddeler midemizi rahatsız eder.
Aşırı asitli maddeler derimizde tahribata yol açar.
Aşırı asitli maddeler yakıcıdır.
Asitli maddeler çürüklere neden olur.
Asitli ve bazlı maddeler kan değerlerinin değişmesine neden olur.
Asit ve bazlara doğrudan temas tahrişlere neden olur.

Asit ve bazların yararları şu şekildedir

Mide asidi besinleri parçalamaktadır.
C vitamini askorbik bir asittir.
Folik asit vücudumuz için gereklidir.
İlaç ve temizlik maddeleri asit ve bazlardan oluşan maddelerdir.
Asit ve bazlar birçok maddenin nötrizasyonunu sağlar.

• Asit yağmurları nasıl oluşur?

  • Cevap: Kimyasal yağmur olarak da adlandırılan asit yağmuru, yoğun miktarda sülfür dioksit ya da nitrojen oksidin açığa çıkarak havaya karşımasıyla meydana geliyor. Bu maddeler gaz halindeyken atmosferin üst katmanlarına kadar yükselebiliyor. Burada su, oksijen ve diğer havayı kirleten kimyasal partiküllerle karışıyorlar.

• Kuvvetli ve derişik asitlerle ve bazlarla çalışırken alınması gereken önemler nelerdir?

  • Cevap:

10. Sınıf Anadol Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 110 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap