Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 108 Cevapları Anadol Yayıncılık

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 108 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 108 Cevapları Anadol Yayıncılık

Kuvvetli asitler bütün maddelere etki eder mi?

Asitler pek çok maddeye etki eder, ancak asitlerin etki edemediği maddeler de vardır. Örneğin, soy metaller tek başına asitlerle tepkimeye girememektedir. Yarı soy metaller ise nitrik asit, sülfürik asit gibi oksijenli ve kuvvetli asitlerle tepkimeye girebilmektedir. Dolayısıyla bakır bir eşyanın üzerine HCl asidi damlarsa herhangi bir değişim olmaz fakat nitrik asit damlarsa bakır eşya ile asit arasında tepkime gerçekleşir (Resim 3.2.3).

Çok kuvvetli olan nitrik asit ve sülfürik asit çözeltileri cam ve porselen malzemelere etki edemez fakat zayıf bir asit olan hidroflorik asit etki eder.

Cama etki etmesinden dolayı hidroflorik asit, cam kaplarda saklanamaz. Hidroflorik asidin cama etkisinden yararlanılarak farklı cam malzemeler üretilebilir (Resim 3.2.5).

Asitlerle çalışma yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Derişik sülfürik asit, fosforik asit ve asetik asit nem çekici maddelerdir. Bu yüzden özellikle bu asitlerin ciltle temas ettirilmemesi gerekir. Çünkü bu maddelerin ciltle teması sırasında ciltteki sıvı miktarı…

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Anadol Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 108 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap