Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 106 Cevapları Anadol Yayıncılık

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 106 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 106 Cevapları Anadol Yayıncılık

3. Örnek
Periyodik sistemin 2A grubunda yer alan 3 mol Ca metali ile 3 mol HNO3 asidinin tam verimli tepkimesi sonucu kaç gram H2 gazı oluşur? (H = 1 g/mol)

3. Çözüm
Sorunun çözümü için tepkime denklemini yazıp verilen değerlere göre işlem yapalım.

Günlük hayatta aktif metalleri kullanırken dikkatli olmalıyız. Aktif metaller asitlerle tepkimeye girdiği için günlük hayatta bu metalleri kullanırken dikkatli olmalıyız. Örneğin; demir, alüminyum, çinko gibi metal kaplarda asit çözeltileri saklanamaz. Metalle asit çözeltisi arasında tepkime olacağı için kaplarda aşınma meydana gelir. Alüminyum metali bir aktif metal olduğu için alüminyum tencere, tava gibi mutfak eşyalarını kullanmak sakıncalı olabilir. Çünkü yemekler zamanla bozunmaya uğrar ve asidik maddeler açığa çıkar. Eğer yemek alüminyum tencerede beklerse oluşan asidik maddeler alüminyumla tepkimeye girer ve sağlığa zararlı olabilecek maddeler oluşmasına neden olur.

Aktif olmayan metaller asitlerle tepkime verir mi?

Aktif metallerin dışındaki yani elektron verme eğilimi hidrojenin- kinden düşük olan metallerden bakır (Cu), gümüş (Ag) ve cıva (Hg) yarı soy metal, altın (Au) ve platin (Pt) soy metal olarak adlandırılır. Soy metaller asitlerle tepkimeye girmez. Bir soy metal olan altın, tek başına bir asitle tepkimeye girmez ama bir asit karışımı olan kral suyuyla tepkimeye girer. Altın metalinin değerli olmasını sağlayan özelliklerden biri de yukarıda bahsettiğimiz üzere özellikle asit gibi pek çok kimyasal maddeye karşı dayanıklı olmasıdır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Anadol Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 106 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap